COOLER MASTER MPW-4001-ACABN1-IN
Brand Cooler Master
Series Elite V3
Colour Black
Item Height 8.6 Centimeters
Item Width 14 Centimeters
Item Weight 12.2 Kg
Product Dimensions 15 x 14 x 8.6 cm
Item model number MPW-4001-ACABN1-IN
Included Components Power Supply
Product Description
Specification
Product Name Elite V3 230V 400W
Model MPW-4001-ACABN1
Type Intel ATX 12V V2.31
PFC Active PFC (>0.9)
Input Voltage 200-240Vac
Input Current 4A
Input Frequency 47-63Hz
Dimension (L x B x H) 150mm x 140mm x 86mm
Fan Size 120mm
Fan Bearing Sleeve Fan
Powergood Signal 100-500ms
Hold Up Time >10ms at 100% Load
Efficiency 82% @ Typical Load
MTBF >100,000 Hours
Operating Temperature 10~40°C
Protection OVP / OPP / OTP / SCP
Regulatory TUV, cTUVus, CE, FCC, BSMI
Connector
M/B 20+4 Pin 1
CPU 12V 4+4 Pin 1
SATA 3
Peripheral 4 Pin 3
FDD Cable 4 Pin 1
PCI-e 6+2 Pin 1
Warranty 3 Years
ELITE V3
The new Elite V3 power supply is a dependable choice for the everyday PC user. The included 120mm quiet fan, PCI-E support, and global 3 year warranty delivers a PSU that provides function and resilience you can count on. It’s the perfect option for users and applications that don’t require 80 Plus efficiency to get the job done. This power supply has been engineered for reliability with a focus on reducing random shutdowns in brownout conditions when power sources are unstable. The Elite V3 is a complete solution delivering powerful stability in a small package for an affordable price.
82% EFFICIENCY