COOLER MASTER MPX-7001-ACABW-UK
Brand Cooler Master
Colour Black
Item Height 12 Centimeters
Item Width 23.8 Centimeters
Item Weight 1.76 Kg
Product Dimensions 22.7 x 23.8 x 12 cm
Item model number MPX-7001-ACABW-UK
Wattage 700 Watts
Hardware Platform windows_8_1
Included Components Power Supply
Product Description
Specification
Product Name MasterWatt Lite 230V (ErP 2013) 700W – Green power supply with ErP 2013 certified
Model number MPX-7001-ACABW
ATX Version ATX 12V V2.31
PFC Active PFC
Input Voltage 200-240Vac
Input Current 3.5-5A
Input Frequency 47-63Hz
Dimensions (LxWxH) 150mm x 140mm x 86mm
Fan Type Silent 120mm HDB fan
PowerGood Signal 100-500 ms
Hold Up Time >10ms at 100% full load@230Vac
Efficiency 85% Typically
MTBF >100,000 hours
Protections OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP
Operating Temperature 0~40°C
Connectors MB 20+4 Pin 1
CPU 12V 4+4Pin 1
SATA 6
Peripheral 4 Pin 3
FDD Cable 4 Pin 1
PCI-e 6+2 Pin 4
Regulatory TUV, CE, BSMI, FCC, cTUV-Rhus, KC, CCC, EAC, RCM, CB
FEATURES
Lighten the Load
Advanced Circuit Design
Silent and Durable Fan
Cooler Master’s 120mm HDB temperature control fan can operate more smoothly without friction, which makes it quiet and more durable.
Green Power
Compliant with ErP 2013 Lot6, which guarantees that your PSU will use less than 1W on system standby and lower than 45% transferring efficiency on 5V standby.